Экскурсія ў музей-архіў літаратуры і мастацтва

21 студзеня 2019 г. навучэнцы курса 1.9 у рамках працы гісторыка-патрыятычнага факультатыва “Спадчына” наведалі  Беларускі дзяржаўны архіў-музей літаратуры і мастацтва, у якім захоўваюцца дакументы па гісторыі літаратуры, выяўленчага мастацтва, тэатра і музыкі Беларусі з канца XIXстагоддзя па сённяшні час. Музей-архіў размешчаны ў былым касцёле святога Іосіфа і манастыры бернардзінак.

Зараз там захоўваецца 116 285 спраў. Большую частку архіва складаюць асабістыя фонды пісьменнікаў, артыстаў, рэжысёраў і іншых знакамітых дзеячаў Беларусі.

Навучэнцы пазнаёміліся з умовамі захоўвання дакументаў і магчымасцю арганізацыі працы ў архіве  студентаў і аспірантаў. З цікавасцю праглядзелі і праслухалі аповяд навуковага супрацоўніка   беларускага паэта, перфармера, літаратураведа Віктара Жыбуля     матэрыял выстаў “Сцежкамі жыцця Паўліны Мяцёлкі” і “Вандроўнік, шукальнік, летуценнік” (да 135-годдзя Янкі Маўра).

ДЕНЬ ОТКРЫТЫХ ДВЕРЕЙ

09.01.2020 года