ГІСТОРЫЯ СТВАРЭННЯ

Установа адукацыі «Юрыдычны каледж Беларускага дзяржаўнага ўніверсітэта» створана на падставе Указа Прэзідэнта Рэспублікі Беларусь ад 31.12.1998 г. № 632 у сувязі з абгрунтаванай неабходнасцю падрыхтоўкі высокакваліфікаваных юрыдычных кадраў з сярэдняй спецыяльнай адукацыяй. Упершыню Юрыдычны каледж БДУ расчыніў свае дзверы выпускнікам сярэдніх школ 1 верасня 2000 года. Гэты дзень па праву лічыцца датай стварэння Юрыдычнага каледжа.

Да гэтага часу ў рэспубліцы не існавала ні адной установы сярэдняй спецыяльнай адукацыі, якое б мэтанакіравана займалася падрыхтоўкай юрыстаў. З адукацыяй Юрыдычнага каледжа БДУ стала магчымым фарміраванне адзінай сістэмы бесперапыннага юрыдычнай адукацыі ў краіне: Юрыдычны каледж – юрыдычны факультэт БДУ – Інстытут перападрыхтоўкі і павышэння кваліфікацыі суддзяў, работнікаў пракуратуры, судоў і ўстаноў юстыцыі. Гэта дало магчымасць выкарыстоўваць у працэсе навучання высокакваліфікаваныя навукова-педагагічныя кадры, вучэбна-метадычную базу, лабараторыі як Белдзяржуніверсітэта, так і Інстытута.

Высокі ўзровень адукацыі, які атрымліваецца ў Юрыдычным каледжы, пацвярджаецца дадзенымі па залічэнні выпускнікоў нашай установы ў ВНУ краіны (у цяперашні час у беларускіх установах вышэйшай адукацыі працягваюць навучанне больш за 95% нашых былых вучняў).

Дзякуючы высокаму ўзроўню кадравага патэнцыялу прафесарска-выкладчыцкага складу (які ўключае 10 чалавек, якія маюць вучонае званне і навуковую ступень, а таксама практыкуючых юрыстаў) за гады сваёй дзейнасці Каледж стаў адным з найбольш прэстыжных устаноў сярэдняй спецыяльнай адукацыі краіны, кузняй кваліфікаваных і канкурэнтаздольных кадраў для ўсіх рэгіёнаў рэспублікі.

СПЕЦЫЯЛЬНАСЦІ І СПЕЦЫЯЛІЗАЦЫЯ

Падрыхтоўка спецыялістаў праводзіцца па спецыяльнасці 2-24 01 02 «Правазнаўства» па спецыялізацыях:

•дзяржаўна-прававая дзейнасць;

•судова-прававая дзейнасць;

•гаспадарча-прававая і кадравая работа;

Якая прысвойваецца кваліфікацыя – юрыст.

АДУКАЦЫЙНЫ ПРАЦЭС

Навучанне ў каледжы ажыццяўляецца па вучэбных планах і праграмах, якія забяспечваюць паглыбленую гуманітарную і спецыяльную падрыхтоўку, а таксама адпаведнае практычнае навучанне.

На аддзяленні ў Каледжы навучаюцца навучэнцы на аснове базавай адукацыі і агульнай сярэдняй адукацыі.

Навучальны працэс ажыццяўляецца педагагічным калектывам высокага прафесійнага майстэрства. Функцыянуюць 3 камп'ютэрныя класы, вучэбная лабараторыя заканадаўства, інфармацыйных тэхналогій і тэхнічных сродкаў навучання, у якой навучэнцы могуць сачыць за зменамі ў дзеючым заканадаўстве. Працуюць бібліятэка і чытальная зала з вялікім выбарам найноўшай юрыдычнай літаратуры. Каледж цалкам падлучаны да агульнауніверсітэцкай інфармацыйнай сеткі, забяспечаны свабодны выхад у Інтэрнэт.

Усе навучэнцы Каледжа забяспечваюцца вучэбна-метадычнай літаратурай паводле ўсталяваных нарматыўным патрабаванням.

Бо Юрыдычны каледж уваходзіць у склад адзінага комплексу Беларускага дзяржаўнага універсітэта і ўдзельнічае ў яго вучэбнай, навуковым і вытворчым працэсе, навучэнцам Каледжа прадастаўлена права карыстацца кабінетамі і лабараторыямі, спартыўнымі збудаваннямі, бібліятэкамі, чытальнымі заламі Універсітэта.

Іншагароднім навучэнцам даецца інтэрнат пры наяўнасці свабодных месцаў.

Навукова-даследчая работа вучняў з'яўляецца неад'емнай часткай іх вучобы і ажыццяўляецца ў формах ўдзелу ў спецыялізаваных навуковых канферэнцыях па праве, у раённых і гарадскіх канферэнцыях, у спецыялізаваных Алімпіядах.

Асноўнымі базамі тэхналагічнай і пераддыпломнай практыкі з'яўляюцца: Міністэрства юстыцыі Рэспублікі Беларусь, сістэма судоў агульнай юрысдыкцыі, уключаючы эканамічныя суды абласцей і г. Мінска, органы пракуратуры і ўнутраных спраў, раённыя адміністрацыі г. Мінска і выканаўчыя камітэты раёнаў, суб'екты гаспадарання розных формаў уласнасці.

Выпускнікі Каледжа маюць права працягваць навучанне па спецыяльнасці на юрыдычным факультэце Беларускага дзяржаўнага універсітэта са скарочаным тэрмінам навучання (паступаць на 2 курс юрыдычнага факультэта).

ПРАЦАЎЛАДКАВАННЕ

Навучанне ў Юрыдычным каледжы дае права працаўладкавання ў:

– юрыдычных (прававых), кадравых, рэферэнтскіх службах юрыдычных асоб, суб'ектаў гаспадарання, і іх структурных падраздзяленняў розных арганізацыйна-прававых формаў, некамерцыйных юрыдычных асоб;

– органах судовай улады (канцылярыя, статыстыка, архіў, забеспячэнне судовай вытворчасці і інш.);

– органах прымусовага выканання судовых пастаноў і іншых выканаўчых дакументаў;

– органах унутраных спраў (канцылярыя, пашпартна-візавыя службы, служба аховы грамадскага парадку, крымінальная міліцыя, дзяжурная частка);

– органах пракуратуры (канцылярыя, архіў і інш.);

– органах Следчага камітэта Рэспублікі Беларусь (канцылярыя, следства і г.д.);

– адвакатуры;

– органах сацыяльнай абароны.

Дата обновления: 13.03.2024