Нацыянальны мастацкі музей

У рамках працы факультатыва “Спадчына” начучэнцы курса 1.9. наведалі Нацыянальны мастацкі музей. Гэта найбуйнейшы музей мастацкага профілю ў Рэспубліцы Беларусь. У экспазіцыі і філіялах і фондасховішчах знаходзіцца больш  за 27 тысяч твораў, якія фарміруюць 20 разнастайных калекцый і складаюць два галоўныя музейныя зборы: збор нацыянальнага мастацтва і збор помнікаў мастацтва краін і народаў свету.

Афіцыйная гісторыя музея бярэ пачатак 24 студзеня 1939 года.  Напачатку 1941 фонды карціннай галерэіБССР налічвалі 2711 твораў, з якіх 400 знаходзілісяў экспазіцыі. З пачаткам вайны калекцыю рыхтавалі да эвакуаціі. Але вывезці не паспелі інайлепшыя творы апынуліся у Германіі.

Пасля вайны ў Беларусь вярнулася толькі невялікая частка твораў, якія знаходзіліся напярэдадні вайны на выстаўках у РСФСР , або знойдзеных савецкімі салдатамі ў канцы вайны ў гарадах Усходняй Прусіі (калекцыя партрэтаў з Нясвіжа). Некаторыя працы былі знойдзены ў Мінску («Шахцёр з лямпачкай» М. Касаткіна,«Восень» І. Левітана выявілі ў недабудаваным будынку ЦК КПБ).

На экскурсіі мы пазнаёміліся з архітэктурай музея і карціннай галерэяй. Экскурсія была вельмі цікавая.

День открытых дверей

29.03.18 в 10:00

ВНИМАНИЕ!

Срочно сдать учебники в библиотеку колледжа за предыдущий семестр!

Расписание выполнено в формате xlsx и содержит НЕСКОЛЬКО листов.

Обращайте внимание на дату, обозначенную на ярлыке листа!!!

Расписание на следующую неделю публикуется в пятницу предыдущей недели.

Официальная группа