Экскурсия по городу

Члены гуртка “Спадчына” пазнаёміліся з гісторыяй г. Мінска пад час экскурсіі, якую правялі навучэнцы старэйшых курсаў Белюсь Уладзіслаў, Літвіновіч Марыя і Варабей Алена.

Пад час эксукрсіі кружкоўцы пазнаёміліся з гістарычнымі падзеямі, звязанымі з Кастрычніцкай плошчай, а таксама з помнікамі культуры, якія знаходзяцца на яе тэрыторыі. Даведаліся, дзе знаходзіцца сімвалічны цэнтр Мінска і Беларусі, помнік першаму вадаправоду г. Мінска, танк, які першым уварваўся ў г. Мінск пад час вызвалення горада ад нямецка-фашысцкіх захопнікаў і інш.

Уладзіслаў Белюсь паказаў месца, дзе пад час Вялікай Айчыннай вайны знаходзілася рэзідэнцыя гаўляйтэра (намесніка Гітлера) Кубэ і расказаў цікавую гісторыю аб знішчэнні стаўленіка Гітлера беларускімі падпольшчыцамі Аленай Мазанік, Марыяй Осіпавай і Надзеяй Траян. Дарэчы, месца знаходжання рэзідэнцыі Уладзіслаў знайшоў сам пры дапамозе архіўных дакументаў. Гэта была тэма яго творчай працы.

Літвіновіч Марыя і Варабей Алена пазнаёмілі эескурсантаў з славутасцямі парка імя М. Горкага, які быў заснаваны у 1805 г.  губернатарам Мінска З. Карнеевым і называўся першапачаткова Губернатарскі сад. Пасля Кастрычніцкай рэвалюцыі парк назвалі “Профінтэрн”, а з 1936 г. за паркам замацоўваецца  назва “Дзіцычы парк імя Максіма Горкага”.

Навучэнцам каледжа, жадаючым праслухаць гэту і іншыя экскурсіі па гораду, прапануем звяртацца на кафедру агульна-прававых і грамадзянска-прававых дысцыплін.