Вандроўкі з ЮК БДУ

Навучэнцы курса 1-9 члены ваенна-патрыятычнага гуртка “Спадчына” i група 191 здзейснілі экскурсію па гораду. Нашымі экскурсаводамі былі  Сяргеенка Данііл і Агвердыева Сабіна. Падчас нашай вандроўкі мы згадалі былыя назвы праспекта Незалежнасці, асаблівасць будаўніцтва і рэканструкцыі плошчы Незалежнасці. Даведаліся пра ўжо не існуючыя менскія вуліцы. Згадалі  гісторыю аднаго з цікавых будынкаў Мінска, які здолеў перажыць вайну і дзе зараз размешчаны Урад і  Палата Прадстаўнікоў Нацыянальнага сходу Рэспублікі Беларусь. Будынак пабудаваны па праекту архітэктара Лагбарда ў 1930-я гг.

Плошчу Незалежнасці ўпрыгожвае дзеючы касцёл Святых Сымона і Алены, аб гісторыі стварэння якога нам падрабязна паведаміў Сяргеенка Данііл. Мы заглянулі ў касцёл і яшчэ раз успомнілі асноўныя адрозненні каталіцкай веры ад праваслаўнай.

У 2000 годзе побач з Чырвоным касцёлам з’явіўся новы помнік “Колакал Нагасакі”. Яго ўстанавілі ў памяць
 аб ахвярах ядзерных катастроф у японскіх гарадах Хірасіма і Нагасакі.  Звон уяўляе сабой дакладную
копію звана «Анёл», ацалелага пасля атамнай бамбардзіроўкі Нагасакі 9 жніўня 1945 г. У Мінску ён гучаў
усяго 3 разы. Сабіна Агвердыева паведала вандроўнiкам цікавыя факты, якія датычаць гэтага помніка.

Матэрыял падрыхтавала Т.І. Доўнар.

29 июня 2022 года в 14.30 в ауд. 409

состоятся заседания совета колледжа и Педсовета

Республиканский конкурс постер-мотиваторов

«Молодежь и интернет: формула безопасности»