«Век ведаў» да 100-годдзя БДУ

11 лістапада  члены гуртка “Спадчына” правялі паседжанне, прысвечанае 100-годдзю БДУ. Навучэнцы даведаліся пра паходжанне слоў “студэнт”, “універсітэт”, “лекцыя” і інш. Студэнтаў у сярэдневечча называлі “шкалярамі”.  З цікавасцю праслухалі інфармацыю пра ўзнікненне першых еўрапейскіх універсітэтаў, якія былі юрыдычнымі. Нават  Балонскі ўніверсітэт (адчынены ў 1088 г.)  да XVIст. дзейнічаў як юрыдычная навуковая ўстанова, дзе вывучалі  ў асноўным рымскае і кананічнае права.

На тэрыторыі Беларусі да стварэння БДУ вышэйшыя навуковыя ўстановы існавалі толькі на кароткіх прамежутках часу і не мелі нацыянальнага характару. Віленскі ўніверсітэт існаваў 29 гадоў і Горы-Горацкі земляробчы інстытут - 15 гадоў.  Станаўленне ўніверсітэтскай адукацыі як сістэмы прыходзіцца на савецкі перыяд.

ВядучыяСяргеенка Данііл, Смалонская Дар’я, Пляўго Анастасія, Мішкевіч Мілана паведамілі пра гісторыю стварэння ўніверсітэта.  Кабяк Марыяпраспявала гімн студэнтаў. Вельмі цікавым было інтэрвью з выкладчыкамі нашага каледжа – выпускнікамі БДУ, якое падрыхтавалі навучэнцы Стальмашок Валерыя, Пляўго Анастасія, Авердзіева Сабіна. Выражаем падзяку выкладчыкам Врублеўскай Н.Г., Талстых В.П., Хадасевіч Г.М., Аджаевай І. М.,  Гарадніцкай Н.А.. Спадзяёмся, што і астатнія выпускнікі БДУ, якія працуюць у каледжы, падзеляцца з намі сваімі ўспамінамі.

Матэрыял падрыхтавала Т.І. Доўнар

29 июня 2022 года в 14.30 в ауд. 409

состоятся заседания совета колледжа и Педсовета

Республиканский конкурс постер-мотиваторов