Экскурсія па гораду

Навучэнцы курса 1.9, члены гуртка “Спадчына” здейснілі  экскурсію па цэнтру горада Мінска. Мы даведаліся аб ранейшых назвах  вул. Камсамольскай. Узнікненне вуліцы адносяць да XYIст. Спачатку яна называлася Феліцыянскай, затым- Багаяўленскай, пазней - Багадзельнай. Пасля рэвалюцыі пераіменавана ў Камуністычную, у 1922 г. - у Камуністычную.    З 1935 г. у будынку каледжа знаходзілася мужчынская гімназія ім. Бялінскага (вучні яе звалі Гвардзейскай непрамакальнай). У пасляваенны час на Камсамольскай, 21 знаходзіўся дзіцячы дом № 8. З 1954 года - СШ № 42. З 2000 года - Юрыдычная гімназія № 42 і Юрыдычны каледж БДУ.

Пазнаёміліся з гісторыяй Цэнтральнай плошчы, пабычылі знак «Пачатак дарог Беларусі”, які ўяўляе гранітны камень у форме піраміды. На ім размешчана карта дарог і строчкі, напісаныя Я. Коласам:

Дарогі, вечныя дарогі!

Няма канца вам, ні супыну,

Вы жывы кожную часіну.

Пабывалі ў Цэнтральным скверы , які раней называўся Александраўскім .

У 1874 г. у цэнтры сквера з’явіўся фантан з першай у горадзе бронзавай скульптурай “Хлопчык, які абдымае лебедзя” італьянскага скульптара Л.Берніні. Фантан быў устаноўлены ў гонар пуску першай лініі вадаправода ў Мінску.

У гады акупацыі ў скверы былі пакараны смерцю  мінскія падпольшчыкі.

Напрыканцы мы пазнаёміліся з гісторыяй Нацыянальнага акадэмічныага тэатра ім. Я. Купалы.

Матэрыял падрыхтавала Доўнар Т.І.

29 июня 2022 года в 14.30 в ауд. 409

состоятся заседания совета колледжа и Педсовета

Республиканский конкурс постер-мотиваторов

«Молодежь и интернет: формула безопасности»