Экскурсія ў музей Беларускага дзяржаўнага ўніверсітэта

Навучэнцы курса 1.9, члены гуртка “Спадчына”, здзейснілі экскурсію ў музей БДУ, прысвечаную 100-годдзю з дня адкрыцця нашай «almamater».

На тэрыторыі Беларусі аж да стварэння БДУ вышэйшыя навучальныя ўстановы існавалі толькі на кароткіх адрэзках часу і, па сутнасці, не мелі нацыянальнага характару. Віленскі ўніверсітэт (1803 – 1832) існаваў 29 гадоў і Горы-Горацкі земляробчы інстытут (1948-1963) – 15 гадоў. Станаўленне ж універсітэцкай адукацыі як сістэмы прыходзіцца на савецкі перыяд.

БДУ адчыніў свае дзверы 30 кастрычніка 1921 года. Першыя заняткі ўніверсітэта праходзілі ў будынку гімназіі К. А. Фальковича і вучылішча. Э. М. Хайкіна. У гісторыю ўніверсітэта будынак былой гімназіі Фальковича ўвайшло як «Першы дом БДУ» (цяпер будынак гістарычнага факультэта). Тры факультэта расчынілі свае дзверы перад студэнтамі ўніверсітэта: рабочы, грамадскіх навук і медыцынскі. Праз год у 1922 г. быў створаны педагагічны факультэт. У 1925 г. быў адкрыты факультэт права і гаспадаркі.

Першым рэктарам БДУ быў Уладзімір Іванавіч Пічэта. У памяць аб першым рэктары з 1993 г. у БДУ праводзіцца конкурс на суісканне прэміі імя Пічеты ў галіне сацыяльных і гуманітарных навук.

Сення Беларускі дзяржаўны ўніверсітэт – вядучы адукацыйны, навуковы і культурны цэнтр у Рэспубліцы Беларусь, дзе падрыхтоўка спецыялістаў з вышэйшай адукацыяй па 58 спецыяльнасцях першай ступені, па 48 у магістратуры, па 118 навуковым спецыяльнасцях у аспірантуры.

Матэрыял падрыхтавала выкладчык Доўнар Т.І.

29 июня 2022 года в 14.30 в ауд. 409

состоятся заседания совета колледжа и Педсовета

Республиканский конкурс постер-мотиваторов

«Молодежь и интернет: формула безопасности»